International Poland

Zastosowanie Power BI do wizualizacji danych

Dane mają aktualnie kluczowe znaczenie w każdej branży – ich rola jest szczególnie istotna w kontekście procesów związanych z finansami. Obok gromadzenia informacji z różnych źródeł równie ważną kwestią jest ich skuteczna analiza i wizualizacja. W tym celu stosuje się specjalne oprogramowanie, na przykład takie jak Microsoft Power BI.

Business Intelligence – co to jest?

Na początek warto przyjrzeć się znaczeniu samego terminu „Business Intelligence” – w ten właśnie sposób rozwija się skrót „BI” w nazwie Microsoft Power BI. Co to właściwie oznacza? Analityka biznesowa to nic innego, jak proces przekształcania surowych danych w przydatne spostrzeżenia, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji przedsiębiorstwa na rynku.

Efektywne wykorzystanie tego typu rozwiązań wymaga przede wszystkim odpowiednio dobranych źródeł danych, które muszą następnie zostać przeanalizowane w odpowiedni sposób aby pozyskać przydatne biznesowo informacje i wnioski. Warto także wskazać kluczowe korzyści stosowania systemów BI:

  • dostosowanie wizualizacji i prezentacji danych do potrzeb oraz oczekiwań danej organizacji lub działu czy konkretnego użytkownika,
  • integracja z różnymi źródłami danych,
  • wsparcie informacyjne osób zarządzających,
  • poprawa sprawności działania przedsiębiorstwa na podstawie aktualnych danych i informacji dostępnych online.

Jak jest zbudowany typowy system BI?

U podstaw każdego systemu Business Intelligence leżą surowe dane, które mogą dotyczyć różnych obszarów działania przedsiębiorstwa – od informacji pochodzących od klientów, poprzez dane związane ze sprzedażą czy sprawnością procesów, aż po te z zakresu finansów i księgowości. Ze względu na fakt, że są one pobierane z wielu źródeł i mogą mieć różne formaty, ważnym elementem procesu analizy jest wcześniejsze przygotowanie informacji poprzez czyszczenie, filtrowanie, agregację i segregację. Tylko wtedy możliwe jest pozyskanie przydatnej wiedzy z danych – na każdym z tych etapów można skorzystać z funkcjonalności oprogramowania BI.

Microsoft Power BI – jedno z najpopularniejszych narzędzi Business Intelligence

Rozwiązanie od Microsoftu cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem na rynku narzędzi do analizy i wizualizacji danych biznesowych. Działanie całego systemu opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu chmury obliczeniowej, dzięki czemu można liczyć na bardzo wysoką wydajność i dostępność z dowolnego miejsca na świecie. Power BI zapewnia kompletne wsparcie w całym procesie analizy danych: od gromadzenia danych, poprzez pozyskiwanie informacji aż po wyciąganie wniosków. Warto zaznaczyć, że nie jest to pojedynczy program, a zestaw różnych połączonych ze sobą serwisów odpowiedzialnych za poszczególne etapy.

Microsoft Power BI to usługa skierowana zarówno do mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Przejrzysty interfejs, możliwość obsługi różnych zbiorów danych i rozbudowane funkcjonalności sprawiają, że jest to narzędzie, które przyda się w praktycznie każdej firmie. Do najważniejszych funkcji Power BI należą:

  • importowanie danych z różnych źródeł, m.in. arkuszy Excel, baz danych SQL Server, Access, Oracle, MySQL czy PostgreSQL, plików Hadoop czy aplikacji webowych,
  • tworzenie raportów za pomocą Power BI Desktop,
  • przygotowywanie własnych wizualizacji,
  • publikowanie raportów w chmurze,
  • wspólna praca nad raportami (w przypadku wersji Pro),
  • dostęp do danych i analiz z poziomu smartfona z systemem iOS lub Android.

Wizualizacja danych z Power BI

Możliwości w zakresie wizualizacji danych oferowane przez Power BI sprawdzą się zarówno w niewielkich, nawet jednoosobowych firmach, jak i w większych organizacjach. Skalowalność to jednak tylko jedna z wielu zalet tego systemu. Warto wspomnieć także o wykorzystaniu inteligentnych narzędzi, które automatyzują sporą część procesu, jak również wsparciu dla wielu rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa – w tym etykiet poufności czy szyfrowania plików. Ogromna liczba dostępnych szablonów i łatwych w wykorzystaniu elementów graficznych czy wykresów sprawia z kolei, że przedstawienie danych dowolnego rodzaju i wyciągnięcie wartościowych wniosków nie stanowi najmniejszego problemu.

Dlaczego warto postawić na wizualizację danych z Power BI?

Jedną z najważniejszych korzyści jest możliwość przekształcenia surowych, często dość trudnych w zrozumieniu danych, w przejrzyste raporty, które pozwolą od razu zdobyć kluczową wiedzę na temat poszczególnych procesów czy działań firmy. Mapy, wykresy, grafy, tabele – wszystkie z tych komponentów sprawiają, że można w prosty sposób przedstawić dowolne informacje i wnioski. Do tego całość działa z zachowaniem wysokiej wydajności, co przekłada się na jeszcze większą efektywność analizy. Warto przy tym wspomnieć, że z narzędzia Microsoft Power BI korzystają liderzy różnych branż – w tym firmy takie jak P&G, T-Mobile czy Toyota – a sam system został doceniony przez niezależne publikacje (m.in. w raportach Gartner i Forrester).

W czym możemy pomóc?

1. Wdrożenie sprawozdawczości wspierającej osoby decyzyjne w oparciu o Power BI obejmujące:

  • analizę dostępnych źródeł danych w organizacji pod kątem pozyskania danych do wparcia decyzji osób zarządzających,
  • wsparcie w zdefiniowaniu potrzeb informacyjnych osób zarządzających (użytkowników raportów),
  • zaprojektowanie przykładowych raportów dla osób zarządzających.

2. Bieżąca obsługa sprawozdawczości opartej o Power BI.

3. Zbudowanie oraz outsourcing procesów kontrolingowych w przedsiębiorstwie w oparciu o Power BI lub excel czy Gsheet.

 

Skontaktuj się z nami

 

Barbara Jędrzejek
Partner
Biegły rewident, członek ACCA

Tel.: +48 694 234 781

e-mail: barbara.jedrzejek@uhy-pl.com