International Poland

Dlaczego warto wizualizować dane finansowe?

Wizualizacja danych to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez systemy Business Intelligence, które wspierają działanie wielu firm. Rozwiązania Business Intelligence stają się obecnie dostępne nie tylko dla dużych korporacji lecz również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Warto dowiedzieć się, na czym polegają tego typu procesy i jakie zapewniają korzyści.

Co to jest wizualizacja danych?

Choć termin „wizualizacji danych” może kojarzyć się z dość ścisłym i technicznym określeniem, w rzeczywistości chodzi po prostu o przedstawienie informacji w przejrzysty, łatwy do zrozumienia sposób. Narzędzia do wizualizacji są niezwykle przydatne w wielu branżach jak również obszarach działalności przedsiębiorstwa – mogą być wykorzystywane między innymi przez osoby zajmujące się marketingiem, sprzedażą, produkcją, zakupami, sprawozdawczością, czy kontrolingiem.

Mówiąc bardziej precyzyjnie, wizualizacja danych to zaprezentowanie informacji liczbowych i statystycznych w formie graficznej, na przykład na wykresie czy diagramie. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na samo znaczenie tego pojęcia, lecz także jego zastosowanie. Proces wizualizacji często zaczyna się od zidentyfikowania odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, skupiających się na zdefiniowaniu problemu, który należy rozwiązać z użyciem pogłębionej analizy danych. Istotne są kwestie takie jak rodzaj, znaczenie i dostępność danych, jak również wykorzystywane technologie, możliwość automatyzacji zbierania informacji czy udostępnianie wyników analizy.

Wizualizacja danych finansowych – dlaczego warto?

Powodów, by zadbać o skuteczną wizualizację danych finansowych, jest coraz więcej. W ostatnich latach dane znacznie zyskały na znaczeniu – obecnie można wręcz powiedzieć, że same w sobie funkcjonują jako osobna, niezwykle wartościowa waluta. Informacje zbierane przez różnego rodzaju systemy po analizie i interpretacji stanowią aktualnie kluczowe wsparcie w podejmowaniu decyzji biznesowych. Liczy się jednak nie tylko dostęp do danych, lecz także przedstawienie ich w odpowiedni sposób – to właśnie na tym polu warto zadbać o wizualizację danych.

Ze skuteczną wizualizacją danych można liczyć na korzyści takie jak:

  • bardziej wartościowe, nowoczesne raporty dotyczące różnych obszarów,
  • usprawniona komunikacja z osobami decyzyjnymi,
  • szybkie wyciągnięcie najważniejszych wniosków,
  • możliwość efektywnego przedstawienia opinii i planów działania,
  • łatwe zrozumienie dostępnych informacji.

Co istotne, obok rosnącej roli danych należy zwrócić uwagę także na coraz większe znaczenie samej wizualizacji. Obecnie obszerne, „ciężkie”, skomplikowane raporty z dziesiątkami tysięcy wierszy danych odchodzą już w zapomnienie. Głównym celem w większości przypadków jest efektowne i efektywne streszczenie informacji, wyciągając z nich najważniejsze wartości. Takie podejście jest już w coraz większym stopniu stosowane w wielu branżach takich jak IT, HR, logistyka czy produkcja.

Jak wizualizować dane?

Często możemy usłyszeć, że podejście do wizualizacji danych powinno przypominać górę lodową – najważniejsze informacje powinny być widoczne na jej wierzchołku, z kolei pozostałe, mniej przydatne dane mogą znajdować się pod powierzchnią wody. Odnosząc tę metaforę do realnych danych i informacji, można stwierdzić, że w pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim finalne informacje pozyskana w toku analizy danych oraz ich prezentacja, podczas gdy „pod spodem” pozostają surowe, nieprzetworzone dane wraz z pośrednimi etapami przygotowania i analizy.

Pięć sekund – to limit, którego warto się trzymać podczas przygotowywania wizualizacji danych. Mowa o czasie, który powinien wystarczyć na przyswojenie każdej przedstawionej informacji. Zbyt dużo informacji i danych naraz często wcale nie pomaga w zrozumieniu problemu, przynosząc wręcz odwrotny efekt – odbiorca może po prostu szybko stracić zainteresowanie prezentowanym materiałem.

Nie można także pominąć roli kolorów: odpowiednio dobrane barwy mogą przynieść spory efekt pod względem zrozumienia informacji, jednak należy ograniczyć się do kilku kolorów o konkretnym, prostym znaczeniu. W przypadku diagramów czy wykresów konieczne będzie zadbanie o barwy, które będą na tyle różne od siebie, by można było już na pierwszy rzut oka oddzielić od siebie konkretne wartości.

Profesjonalna  analiza i wizualizacja danych z UHY ECA Outsourcing

Nasza oferta obejmuje kompleksową obsługę finansowo-księgową. Świadczmy również usługi z zakresu sprawozdawczości oraz kontrolingu, w skład których może wchodzić także analiza oraz wizualizacja danych finansowych. Wykorzystujemy w tym celu profesjonalne, uznane w branży narzędzia, takie jak Microsoft Power BI. Dzięki temu nasi klienci mogą liczyć na skuteczną prezentację informacji, efektywną analizę i przejrzystą wizualizację. Warto zaznaczyć, że odpowiednie przedstawienie danych wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności w tym zakresie – z tego względu dobrym wyborem będzie postawienie na wsparcie specjalistów.

 

Skontaktuj się z nami

 

Barbara Jędrzejek
Partner
Biegły rewident, członek ACCA

Tel.: +48 694 234 781

e-mail: barbara.jedrzejek@uhy-pl.com