International Poland

Kupujący nieruchomości w Polsce płacą mniej niż połowę średniego podatku UE od zakupu nieruchomości

  • Niski podatek pomógł ożywić polski rynek mieszkaniowy po 2008 roku
  • Nacisk na podniesienie podatków od nieruchomości w celu zmniejszenia kosztów koronawirusa
  • Hiszpania, Belgia i Japonia opodatkowują więcej niż 10% domów

1. Niski podatek pomógł ożywić polski rynek mieszkaniowy po 2008 roku

Kupujący domy w Polsce płacą mniej niż połowę średniego podatku UE od zakupu nieruchomości, zaledwie 2% w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 4,62% – wynika z nowego badania międzynarodowej sieci UHY.

Badanie UHY pokazuje, że nabywca domu w Polsce płaci zaledwie 3000 USD za zakup domu o wartości 150 000 USD, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 6922 USD.

UHY ECA, firma członkowska UHY w Polsce, zwraca uwagę że niskie podatki od nieruchomości odegrały kluczową rolę w ożywieniu krajowego rynku nieruchomości po ostatnim kryzysie kredytowym. Polski rynek nieruchomości ucierpiał bardziej niż wiele innych gospodarek europejskich w tym okresie, a średnie ceny nieruchomości spadały przez sześć kolejnych lat między 2008 a 2014 r. i dopiero pod koniec 2017 r. powróciły do dodatniego wzrostu.

Rynek odnotował silne odbicie w ciągu ostatnich dwóch lat, w przeciwieństwie do wielu innych europejskich rynków nieruchomości.

2.Nacisk na podniesienie podatków od nieruchomości w celu zmniejszenia kosztów koronawirusa

Eksperci UHY ECA zauważają, że koszty pandemii koronawirusa dla rządów na całym świecie mogą spowodować presję na podniesienie podatków od nieruchomości w nadchodzących latach. Połączenie niższych dochodów z podatków i kosztownych bodźców gospodarczych pozostawi wiele krajów z poważnymi deficytami budżetowymi, z którymi gospodarki będa musiały sobie poradzić.

Według specjalistów UHY ECA niskie podatki od zakupu nieruchomości mogą stanowić dobrą zachętę do zatrzymania w kraju wykształconych młodych Polaków, a także do skłonienia większej liczby osób do powrotu do kraju z zagranicy. Osoby te mogą nie być w stanie zakupić nieruchomości w krajach takich jak Wielka Brytania, więc polski system niskich podatków od transakcji dotyczących nieruchomości może znacznie zwiększyć atrakcyjność tego kraju.

UHY ECA zwraca również uwagę, że niższe podatki od zakupu nieruchomości mogą także zwiększyć mobilność na rynku pracy, ponieważ obciążenie podatkowe nie zniechęca niepotrzebnie właściciela nieruchomości do wyjazdu do pracy i zakupu nowego domu.

W przypadku nieruchomości o wyższej wartości podatek w polskim systemie pozostaje na poziomie 2% od zakupu nieruchomości o wartości 1 mln USD i 2 mln USD.

Adam Trawiński, Associate Partner w UHY ECA, komentuje: „Odbiciu na rynku nieruchomości w Polsce od 2017 r. sprzyjały niskie podatki, z których korzystamy w naszym kraju”.

„Młodzi Polacy rozważający przeprowadzkę za granicę mogą uznać, że pozostanie w Polsce, co przyczyni się do naszego wzrostu gospodarczego, sprawi jednocześnie że posiadanie własnego domu okaże się łatwiejsze i tańsze”.

„Opodatkowanie zakupów nieruchomości to jeden ze sposobów na zwiększenie wpływów podatkowych w celu zmniejszenia kosztów walki z koronawirusem. Jednak podatki od transakcji związanych z nieruchomościami obciążają zwykłych ludzi, którzy sprzedają swoje domy i zwiększają płynność na rynku mieszkaniowym. Nietrudno dostrzec, jak może to zakłócić rynek i sztucznie podnieść ceny.”

„Jeśli rządy zachęcają do zakupu domów, po co nakładać na nie tak wysokie podatki?”

3. Hiszpania, Belgia i Japonia opodatkowują więcej niż 10% domów

Średni podatek naliczany na całym świecie od zakupu domu wartego 150 000 dolarów osiągnął obecnie 4,51% – koszt 6771 dolarów nawet w przypadku stosunkowo skromnego domu.

Średni podatek płacony od zakupu domu wzrósł szybko w ostatnich latach. Wcześniejsze badanie podatków od nieruchomości przeprowadzone przez UHY w 2013 r. wykazało, że kraje G7 pobierały średnio 2,29% podatku od zakupu domu o wartości 150 000 USD. W 2020 r. wartość wzrosła do średnio 3,57%.

Badanie UHY pokazuje również, że kilka dużych, rozwiniętych gospodarek nakłada obecnie podatek o wartości przekraczającej 10% od zakupu domu o wartości 150 000 USD- w tym Belgia (11,66%) i Japonia (11%).

Stawki podatku od zakupu domu wartego 2 miliony dolarów w Stanach Zjednoczonych wynoszą średnio zaledwie 0,39%, podczas gdy Rosja nie pobiera żadnego podatku od zakupu nieruchomości mieszkalnej, niezależnie od jej wartości.

Specjaliści podatkowi UHY przeanalizowali dane podatkowe dotyczące osób fizycznych kupujących dom o wartości 150 000 USD, 1 mln USD i 2 mln USD w 27 krajach w ramach swojej międzynarodowej sieci, w tym wszystkich członków G7, a także kluczowych gospodarek wschodzących.

Zestawienie kwot i procentu podatku zapłaconego przy zakupie nieruchomości o wartości 150 000 USD w 27 państwach – Hiszpania, Bangladesz, Belgia i Japonia – wszystkie powyżej 10%

Zestawienie kwot i procentu podatku zapłaconego przy zakupie nieruchomości o wartości 1 mln USD w 27 państwach – system opłat skarbowych w Wielkiej Brytanii jest znacznie bardziej wymagający w przypadku zakupów o wartości 1 mln USD

Zestawienie kwot i procentu podatku zapłaconego przy zakupie nieruchomości o wartości 2 mln USD – w USA nabywca nieruchomości o wartości powyżej 2 mln USD płaci praktycznie zerowy podatek

UHY ECA jest członkiem międzynarodowej sieci UHY International — niezależnych firm księgowych i konsultingowych z biurami w głównych centrach biznesowych na całym świecie.

Aby dowiedzieć się więcej o usługach i możliwościach naszej firmy, skontaktuj się z nami:

 

Adam Trawiński
Doradca podatkowy
Associate Partner

mob.:   + 48 602 580 553
e-mail:   adam.trawinski@uhy-pl.com

Edyta Krzywańska
Doradca Podatkowy
Manager

mob.:   + 48 503 344 029
e-mail:  edyta.krzywanska@uhy-pl.com

Arkadiusz Juzwa
Doradca Podatkowy
Starszy Manager

mob.:   + 48 664 407 349
e-mail:  arkadiusz.juzwa@uhy-pl.com