International Poland

Senat przedłuża stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT

Przyjęta w środę przez Senat nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw bez poprawek zakłada m.in. przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT dla niektórych transakcji.  

Przegłosowana nowelizacja wydłuża przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT. Rozwiązanie będzie dotyczyć gazu, energii elektrycznej oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – do 31 grudnia 2026 roku.  

Dodatkowo nowelizacja doprecyzowała oraz zmieniła niektóre przepisów dotyczące stawek VAT, m.in. doprecyzowano normy dotyczące stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze. 

To nie jedyne zmiany. Nowe przepisy zawieszają na 18 miesięcy pobór akcyzy od samochodów osobowych, które są rejestrowane profesjonalnie w Polsce w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym. Nowelizacja dotyczy samochodów będących przedmiotem badań naukowych lub prac testowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.  

Ustawa wprowadza także instytucję zwrotu akcyzy od samochodów osobowych, zarejestrowanych czasowo w Polsce, w celu ich wywozu z kraju. 

W nowelizacji znalazły się zapisy znoszące obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Utrzymano natomiast raportowanie danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. 

W dalszej kolejności ustawa trafi do prezydenta do podpisu. Nowe unormowania mają wejść w życie 1 kwietnia 2025 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, które zaczną obowiązywać już od 28 lutego br. 

źródło: Prawo.pl