International Poland

Rząd planuje zmiany w składkach zdrowotnych – mają zyskać przedsiębiorcy

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Jest ona miesięczna i niepodzielna. Wymiar składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania, z której korzysta osoba wykonująca pozarolniczą działalność gospodarczą:

  • w przypadku skali podatkowej albo stawki liniowej – podstawę wymiaru składki stanowi dochód z poprzedniego miesiąca,
  • w przypadku karty podatkowej – podstawę wymiaru składki stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia,
  • w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – podstawę wymiaru składki, ustala się w zależności od przychodów z działalności gospodarczej,
  • dla pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki stanowi natomiast kwota przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, łącznie z wypłatami z zysku.

Osoby rozliczające podatek według skali, liniowo i na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązane są również do rozliczenia rocznego.

Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej w 2025 r. to:

  • zniesienie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • ulga w składce zdrowotnej dla mikroprzedsiębiorców mających straty lub dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia – składka dla rozliczających się na zasadach ogólnych byłaby liczona od 75% płacy minimalnej (obecnie to 9% składka proporcjonalna do dochodu).

Kolejna zmiana ma nastąpić w 2026 r. i dotyczyć średnich przedsiębiorców. Planuje się wprowadzenie progu, od którego składka wynosiłaby 4,9% dochodu (a nie 9% dochodu). Ten próg mógłby wynieść np. 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia w ciągu roku (tj. ponad 140 tys. zł rocznie).

Artur Wróblewski
Konsultant – Dział Doradztwa Prawno-Podatkowego