International Poland

Tax Alert 9/2024

Ulgi i zwolnienia dla powodzian, zbliża się termin składnia dokumentacji cen transferowych za 2023 rok, nowelizacja przepisów VAT oraz akcyzy i inne... Zapraszamy do najnowszego TAX ALERTU!


Nowa wersja zmian projektu zmian opodatkowania budowli w podatku od nieruchomości 

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję projektu zmian dotyczących opodatkowania budowli w podatku od nieruchomości, która usuwa wiele wcześniejszych wątpliwości interpretacyjnych.

Najważniejsze zmiany obejmują:
→ Wyłączenie obiektów małej architektury – figury ogrodowe, kapliczki czy place zabaw nie będą opodatkowane.
→ Nowa definicja budowli – budynkami i budowlami będą tylko obiekty powstałe w wyniku prac budowlanych, co eliminuje wcześniejsze absurdy interpretacyjne.
→ Ulga dla przedsiębiorców – przesunięto termin składania deklaracji o podatku od nieruchomości na 31 marca 2025 r., dając więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.
→ Branża energetyczna – opodatkowane będą wyłącznie części budowlane farm fotowoltaicznych i wyciągów narciarskich.

To już druga propozycja projektu zmian dotyczących opodatkowania budowli w ramach podatku od nieruchomości. Wcześniejsza spotkała się z ostrą krytyką, szczególnie ze strony przedsiębiorców z sektora energetycznego.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku.  


Przypominamy: zbliża się termin składnia dokumentacji cen transferowych za 2023 rok 

 
Przypominamy, że podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na sporządzenie dokumentacji cen transferowych za 2023 rok tylko do końca października 2024 roku.

Obowiązek ten dotyczy transakcji przekraczających określone progi wartości: 10 mln PLN dla transakcji finansowych i towarowych, 2 mln PLN dla usług i innych transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi oraz 2,5 mln PLN dla transakcji finansowych z podmiotami z rajów podatkowych oraz 500 tys. PLN w przypadku innych transakcji z podmiotami z rajów podatkowych.

Terminy na sporządzenie dokumentacji podatkowej z zakresu cen transferowych obejmują:

→ lokalną dokumentację (termin do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego),
→ grupową dokumentację – do końca 12. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.  


Nadchodzą zmiany w wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego 

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego. Celem nowelizacji jest zbliżenie zasad funkcjonowania doradców podatkowych do innych działających na tym rynku wolnych zawodów. 

Zmiany mają dotyczyć dodatkowych uprawnień doradców podatkowych. Nowelizacja m.in. ma rozszerzyć zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie i wyjaśnienia. 

Do nowych uprawnień doradców podatkowych ma również należeć wsparcie w wykonywaniu obowiązków informacyjnych, sprawozdawczych i raportowych oraz reprezentowanie w tych sprawach przed organami administracji publicznej i sądami. 

Zmiana dotknie formy egzaminu na doradcę podatkowego. Planuje się odejście od publikacji wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych. W ich miejsce wprowadzi się wykaz aktów prawnych, które stanowić będą podstawę do opracowania pytań i zadań egzaminacyjnych. Kandydaci na doradcę podatkowego będą mogli korzystać z aktów prawnych podczas egzaminu. 

Ministerstwo Finansów planuje również wprowadzenie strojów urzędowych (tóg) dla doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych.


Rząd przyjął projekt ustawy modyfikujący obowiązki w podatku VAT  

Rząd przyjął projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT m.in. dla małych przedsiębiorstw z siedzibą działalności gospodarczej w UE. 

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych, dzięki temu m.in. małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. 

Projekt przewiduje, że VAT od wszystkich transmisji internetowych wydarzeń sportowych, rozrywkowych czy kulturalnych, będzie należny państwom, w których zlokalizowani są odbiorcy tych usług. Nowe rozwiązania będą sprzyjać uczciwej konkurencji i zwiększą wpływy z VAT w państwach, w których faktycznie ma miejsce konsumpcja usług. 

Stosowanie szczególnej procedury marży nie będzie możliwe w odniesieniu do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały opodatkowane stawką obniżoną. 

Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. 


Projekt nowelizacji przepisów o VAT i akcyzie 

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji przepisów o VAT i akcyzie. Zmiany mają m.in. dotyczyć stawek VAT, kas fiskalnych i akcyzy na samochody. 

Projekt przewiduje zmianę stawek VAT m.in.: 

  • 0% VAT dla dostawy i importu statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, 
  • utrzymanie 8% VAT dla wyrobów medycznych, 
  • wzrost z 8% do 23% VAT od dostawy m.in. koni, osłów i mułów, 
  • obniżenie z 23% do 5% VAT od dostawy kubeczków menstruacyjnych, 
  • wzrost z 8% do 23% VAT od dostawy wyrobów z konopi siewnej przeznaczonych do palenia lub wdychania, 
  • doprecyzowanie brzmienia poz. 10 załącznika 3 do ustawy o VAT, który przewiduje 8% VAT na nawozów i środki ochrony roślin. 

Dodatkowo projekt przewiduje przedłużenie obowiązywania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT dla nabywców uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, gazu w systemie gazowym oraz prądu w systemie elektroenergetycznym. 

Projekt nowelizacji zakłada także zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz ustanowienia raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. 

Ministerstwo Finansów planuje również zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. 


Ulgi i zwolnienia podatkowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi 

Ministerstwo Finansów wprowadziło specjalne ulgi i zwolnienia podatkowe dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Obejmują one m.in. zwolnienia z cła i VAT przy imporcie artykułów pierwszej potrzeby. Oto najważniejsze informacje: 

Zwolnienia z cła: 

  • Dotyczą towarów importowanych przez organizacje państwowe lub charytatywne, takich jak żywność, lekarstwa, odzież i pościel przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji. 
  • Obejmują również inne artykuły przekazywane nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE na rzecz zbiórek publicznych oraz wyposażenie i materiały biurowe przekazywane na potrzeby funkcjonowania organizacji charytatywnych. 
  • Zwolnienie to jest regulowane na podstawie art. 61 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009. 

Zwolnienia z VAT: 

  • Przysługują w przypadku importu leków, odzieży, żywności oraz innych środków niezbędnych do zachowania lub ochrony zdrowia. 
  • Mogą dotyczyć także wyposażenia biurowego przekazywanego organizacjom charytatywnym. 
  • Zwolnienie z VAT obowiązuje wyłącznie w przypadku zastosowania zwolnienia z cła. 

Odroczenia terminów zapłaty podatków: 

  • Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie, zgodnie z którym odroczone zostaną terminy zapłaty VAT do 25 stycznia 2025 r., a zaliczki na PIT i CIT za okres sierpień–grudzień 2024 r. będą płatne w zeznaniu rocznym. 
  • Odroczenie obejmuje również podatek odprowadzany za pracowników poszkodowanych firm. 

Dodatkowe ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych: 

  • Poszkodowani mogą wnioskować o rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty lub umorzenie zobowiązań podatkowych. Wnioski można składać bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub w e-Urzędzie Skarbowym. 

Ulga w VAT dla darowizn: 

  • Wprowadzono zerową stawkę VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych od 12 września do 31 grudnia 2024 r. na rzecz ofiar powodzi. Preferencja dotyczy darowizn wszelkiego rodzaju towarów, takich jak żywność, odzież czy śpiwory, a także usług, jak np. wynajem agregatów prądotwórczych. 

Zawieszenie działalności gospodarczej: 

  • Przedsiębiorcy mogą zawiesić działalność, co zwalnia ich z obowiązku opłacania składek ZUS oraz podatków dochodowych za okres zawieszenia. 

Pobierz treść alertu:
Tax Alert 09.2024


Masz pytania?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami: 

Edyta Krzywańska
Associate Partner, Doradca podatkowy, Departament prawno-podatkowy 
📞 +48 503 344 029 
📧 edyta.krzywanska@uhy-pl.com 

Michał Serafin
Partner, Departament cen transferowych
📞 +48 795 142 680
📧 michal.serafin@uhy-pl.com