International Poland

Tax Alert 11/2024

ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym dla grup międzynarodowych i krajowych, planowane zmiany w składce zdrowotnej, ostateczna wersja zmian w podatku od nieruchomości przegłosowana i inne... Zapraszamy do najnowszego TAX ALERTU! 


Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego CIT, po zawieszeniu, nastąpi w 2025 r. 

Od 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać, po dwuletnim okresie zawieszenia, przepisy o podatku minimalnym CIT. Oznacza to, że pierwsze rozliczenie podatku minimalnego CIT nastąpi w 2025 r. wraz z rozliczeniem dochodów za 2024 r.

Przepisy o podatku minimalnym CIT stosuje się zarówno do podatników krajowych, podatkowych grup kapitałowych, jak i podatników zagranicznych, prowadzących działalność przez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład. Obowiązek zapłaty podatku powstaje w przypadku, gdy wyżej wymienione podmioty:
•  poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe,
•  osiągnęły próg rentowności nieprzekraczający 2%, obliczany jako stosunek dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych do przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku minimalnego, który deklaruje się w informacji o wysokości minimalnego podatku dochodowego (formularz CIT/M), będącej załącznikiem do deklaracji CIT-8. W formularzu CIT/M należy wykazać podstawę opodatkowania, pomniejszenia podstawy opodatkowania oraz kwotę należnego podatku.

Podatek wpłaca się na rachunek urzędu skarbowego w terminie do końca trzeciego miesiąca kolejnego roku podatkowego. 


Jakie plany przygotowało MF dla wdrożenia KSeF 

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzającej obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF).

Wdrażanie tego systemu nastąpi stopniowo:
→ od 1 lutego 2026 r. obejmie największych podatników, tj. tych o sprzedaży przekraczającej 200 mln zł w 2025 r.,
→ od 1 kwietnia 2026 r. wszystkich pozostałych podatników,
→ przedsiębiorcy o niskiej skali działalności (“wykluczeni cyfrowo”) zostaną objęci KSeF od 1 października 2026 r.
Dodatkowo, do końca lipca 2026 r. przewidziane są okresy przejściowe, m.in. bez obowiązku umieszczania numeru KSeF w płatnościach oraz bez kar za niestosowanie KSeF. Do końca 2026 r. dostępny będzie także tryb offline dla wszystkich podatników.

Nowe przepisy przewidują również możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. 


Do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców 

W związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., przedłużono do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców. W ten sposób Ministerstwo Finansów chce zapewnić podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą czas na zapoznanie się z nowymi przepisami w zakresie opodatkowania budynków i budowli oraz na dokonanie prawidłowej kwalifikacji obiektów składających się na ich majątek.

Przypomnijmy, że standardowy termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości to 31 stycznia. Podatnicy obowiązani są składać je organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Skorzystanie z możliwości przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. będzie fakultatywne. W celu skorzystania z uprawnienia przedsiębiorca będzie musiał spełnić określone warunki, m.in. złożyć pisemne zawiadomienia o skorzystaniu z wprowadzanego uprawnienia i wpłacić na rachunek właściwej gminy miesięczne raty podatku od nieruchomości za styczeń, luty i marzec w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie podatku należnego za 2024 r. 


Planowane zmiany w składce zdrowotnej 

Rząd planuje zmiany w składkach zdrowotnych. Mają zyskać przedsiębiorcy.

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Jest ona miesięczna i niepodzielna. Wymiar składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania, z której korzysta osoba wykonująca pozarolniczą działalność gospodarczą:
• w przypadku skali podatkowej albo stawki liniowej – podstawę wymiaru składki stanowi dochód z poprzedniego miesiąca,
• w przypadku karty podatkowej – podstawę wymiaru składki stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia,
• w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – podstawę wymiaru składki, ustala się w zależności od przychodów z działalności gospodarczej,
• dla pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki stanowi natomiast kwota przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, łącznie z wypłatami z zysku.

Osoby rozliczające podatek według skali, liniowo i na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązane są również do rozliczenia rocznego.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej w 2025 r. to:
• zniesienie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
• ulga w składce zdrowotnej dla mikroprzedsiębiorców mających straty lub dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia – składka dla rozliczających się na zasadach ogólnych byłaby liczona od 75% płacy minimalnej (obecnie to 9% składka proporcjonalna do dochodu).

Kolejna zmiana ma nastąpić w 2026 r. i dotyczyć średnich przedsiębiorców. Planuje się wprowadzenie progu, od którego składka wynosiłaby 4,9% dochodu (a nie 9% dochodu). Ten próg mógłby wynieść np. 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia w ciągu roku (tj. ponad 140 tys. zł rocznie). 


Czasowe zwolnienie z JPK CIT dla środków trwałych 

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada czasowe zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ramach JPK CIT. Zwolnienie to obejmie pierwszy rok obowiązywania nowych regulacji i dotyczy podatników CIT, członków podatkowych grup kapitałowych oraz spółek niebędących osobami prawnymi. Celem jest odciążenie podatników oraz umożliwienie im dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych wymogów. 

Proponowane zwolnienie obejmuje rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. i przed 1 stycznia 2026 r. Projektowane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 2025 r. największe podmioty będą zobowiązane do przesyłania organom podatkowym ustrukturyzowanych danych z ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT, co pozwoli na bieżący wgląd w ich rozliczenia. 

Źródło: prawo.pl 


Opublikowano ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym dla grup międzynarodowych i krajowych 

19 listopada br. w Dzienniku Ustaw (poz. 1685) opublikowano ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym, wdrażającą unijną dyrektywę o globalnym minimalnym podatku oraz wytyczne OECD, dostosowane do polskiego systemu podatkowego. 

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., z możliwością ich wcześniejszego, dobrowolnego stosowania od 2024 r. Kluczowym mechanizmem będzie krajowy podatek wyrównawczy, obliczany na podstawie polskich standardów rachunkowości, a także obowiązki administracyjne i raportowe dla podmiotów z grup o przychodach przekraczających 750 mln euro rocznie. 

Dla spółek, których efektywna stawka podatkowa wyniesie poniżej 15%, konieczna będzie dopłata wyrównawcza. Wprowadzono mechanizmy łagodzące, takie jak tzw. bezpieczne przystanie, co ma wspierać firmy korzystające z ulg podatkowych. Zmiany obejmą ok. 7 tys. polskich podmiotów. 

Przygotowanie do nowych regulacji wymaga stworzenia odpowiednich procedur, szczególnie w zakresie raportowania i analizy danych. 

Źródło: prawo.pl 


Nowa interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie zwolnienia dywidendowego w WHT 

Minister Finansów opublikował interpretację ogólną dotyczącą warunków zwolnienia dywidendowego na gruncie opodatkowania podatkiem u źródła (WHT), wskazanych w art. 22 ust. 4 pkt 2 i 4 ustawy o CIT. 

Interpretacja precyzuje, że: 

Warunek opodatkowania „od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania” jest spełniony, jeśli odbiorca dywidendy jest rezydentem podatkowym w UE/EOG i nie jest uznawany za rezydenta państwa trzeciego na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Odbiorca może korzystać z przedmiotowych zwolnień podatkowych (np. dywidendowych) wynikających z przepisów wdrażających dyrektywę PS, o ile nie korzysta z podmiotowego zwolnienia całości dochodów ani nie podlega efektywnej stawce podatkowej 0%. 

Interpretacja ma wyeliminować rozbieżności dotyczące tzw. „efektywnego opodatkowania dywidend” i być wskazówką dla organów podatkowych oraz sądów, choć nie stanowi źródła prawa. Podatnicy stosujący się do jej treści mogą liczyć na ochronę prawną podobną do interpretacji indywidualnych. 


Ostateczna wersja zmian w podatku od nieruchomości przegłosowana 

Zakończyły się prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Przegłosowany przez Sejm i Senat projekt wprowadza zmiany w wersji przedstawionej przez Ministerstwo Finansów. 

Czym różni się przepisy przegłosowane przez parlament od ostatniego projektu ministerialnego? 

W katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu jako budowle wyłącznie w zakresie ich części budowlanych zmodyfikowano fragment dotyczący „biogazowni rolniczych”. Przypomnijmy, że projekt Ministerstwa Finansów wymieniał wśród przedmiotowych obiektów: elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną, biogazownię, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski, skocznię oraz biogazownię rolniczą. W wersji przegłosowanej przez parlamentarzystów przy biogazowni usunięto przymiotnik „rolnicza”. 

Zmianę wprowadzono również w definicji urządzenia budowlanego. W projekcie ministerialnym było zdefiniowane jako urządzenie bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem wskazanym w załączniku zawierającym listę budowli lub w omówionym powyżej przepisie zawierającym listę obiektów opodatkowanych wyłącznie od części budowlanych. W finalnej wersji definicji urządzenia budowlanego wskazano, że jest to urządzenie związane wyłącznie z obiektami wymienionymi na liście budowli w załączniku do ustawy. 

Natomiast korekta dotyczących definicji trwałego związku z gruntem miała charakter redakcyjne i nie zmieniła znaczenia przepisu zawartego w projekcie Ministerstwa Finansów. 

Źródło: Deloitte 


Pobierz treść alertu:
Tax Alert PDF 11.2024


Masz pytania?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami: 

Edyta Krzywańska
Associate Partner, Doradca podatkowy, Departament prawno-podatkowy 
📞 +48 503 344 029 
📧 edyta.krzywanska@uhy-pl.com 

Michał Serafin
Partner, Departament cen transferowych
📞 +48 795 142 680
📧 michal.serafin@uhy-pl.com